Namų su rekuperatoriais naudotojai ateina pas mus su tokiais klausimais.

Kaip atskirti vieną filtrą nuo kito? Kaip sužinoti, kuris filtras tinka mano poreikiams?

Ir čia ateina naujasis ISO 16890 filtrų standartas, kuris 2018 m. pakeitė senajį standartą EN 779. ISO 16890 standartas apibrėžia filtravimo klases ir parametrus, kuriuos kiekviena klasė turėtų atitikti. ISO 16890 standartas skirstomas į keturias grupes: t.y Coarse, ePM10, ePM2.5, ePM1.

PM10, PM2,5, PM1 ir Coarse – koks skirtumas?

CoarsePM10, PM2,5 ir PM1 – yra įprastos ore sunkiai krentančios dulkes (PM – Particulate Matter, skendinčios dulkės).

Coarse yra stambios dulkės, kurių galime rasti ore – jų skersmuo didesnis nei 10 µm. Kūnas iš dalies sugeba susidoroti su šiomis gana didelėmis dalelėmis (smėliu, dulkėmis, stambiomis dulkėmis, plaukais, skaidulomis) – jas filtruoja viršutinėje kvėpavimo takų dalyje ir pašalina. G3 ir G4 klasės filtrai susidoros su tokiu užterštumu.

PM10 yra suspenduotos dulkės, sudarytos iš dalelių, kurių skersmuo iki 10 µm. Dulkės patenka į viršutinius (ir iš dalies apatinius) kvėpavimo takus tai pat sudaro augalų žiedadulkės, grybų sporos ir dulkės. M5, M6, F7 ir F9 klasių filtrai susidoroja su šiomis priemaišomis.

PM2,5 yra suspenduotos dulkės, sudarytos iki 2,5 µm skersmens dalelių. Šios kategorijos dulkės prasiskverbia giliau į žmogaus organizmą ir pasiekia alveoles, pažeidžia jų funkciją, dirgina odą ir akis. PM2,5 dulkės apima, be kita ko bakterijos, smulkesnės žiedadulkės ir grybelio sporos, smulkūs pelenai. Šio tipo taršai filtruoti reikia naudoti M6 klasės filtrus, geriausia F7 arba F9.

PM1 yra suspenduotos dulkės, sudarytos  iki 1 µm skersmens dalelių. Jos yra pavojingiausias žmogaus organizmui, nes prasiskverbia pro plaučius į kraują, o paskui į įvairius organus. Kaupdamasis organizme jis gali sukelti vėžį, kraujagyslių ligas ir demenciją. Šiai kategorijai daugiausia priklauso: smogas, degimo produktai, išmetamosios dujos, virusai, tabako dūmai arba labai smulkios dulkės. Norint filtruoti tokio tipo teršalus, reikalingi F7 klasės, o geriausia F9 filtrai (tačiau tai retai pasitaiko tarp rekuperatorių gamintojų).

ISO 16890 klasifikuojamas pagal filtrų grupes, įvertindamas filtro veikimą pagal jo dalelių nuo 0,3 iki 10 μm dydžio sulaikymą. Filtrų grupę PM 1 sudaro ≤1 μm dydžio dalelės, PM 2,5 – ≤2,5 μm, o PM 10 – ≤10 μm dydžio daleles. (µm – mikrometras).

Mūsų el. prekyboje parduodami naujojo ISO 16890 standarto filtrai. Filtrų medžiagų gamintojai, kad galėtų naudoti atitinkamą ženklinimą, laboratorinėmis sąlygomis turi įrodyti, kad jų gaminamos medžiagos išlaiko bent tam tikrą (nurodytą standarte) užteršimo kiekį.


Sekite mus Facebook'e